خانه بلوک
خانه بلوک
آدرس
۰۲۱-۲۸۴۲۸۳ info@khanehblock.com تلگرام
تهران- صادقیه بلوار آیت الله کاشانی بعد از خیابان اباذر ساختمان بانک کشاورزی( پلاک۴۹ ) واحد ۶۳
خانه بلوک
ISO 9001:2008 دارای
خانه بلوک
بهترین
خانه بلوک
مقرون به صرفه
تماس با ما

بلوک سیپورکس خانه بلوک

تولید بلوک سیپورکس به سال ۱۹۲۴ میلادی بر میگردد ، زمانی که کشور سوئد با نابودی جنگل ها و کاهش چوب برای ساخت وسایل چوبی مواجه شد دکتر اکسل اریکسون به دنبال راهی برای جایگزین کردن چوب در مصالح ساختمانی توانست بلوک سیپورکس را اختراع کند.

برای آشنایی با بلوک سیپورکس باید ابتدا مفهوم بتن اسفنجی را بدانیم ، بتن اسفنجی ترکیبی از آب ، ماسه و مخلوط سنگدانه است ، همچنین حدود بیست درصد بتن اسفنجی را فضای خالی تشکل می دهد و این امر موجب عبور آب میشود .

دلیل اینکه در این مخلوط از آب کمتر استفاده شده این است که  پس از تهیه مخلوط بتن مقدار آبی که درون آن وجود دارد سریعا تبخیر شده و بتن ما در حدود کمتر از یک ساعت آب آن کاملا خشک خواهد شد .

به طور کلی ما دو نوع بتن اسفنجی داریم ، بتن کفی و بتن گازی . بلوک های سیپورکس را از نوع بتن گازی می دانند .نکته ی قابل توجه این است که بلوک سیپورکس همان بلوک هبلکس است ، دلیل این تغییر نام مسئله برندینگ ذکر شده که گفته میشود بعد از تولید بلوک هبلکس توسط شرکت تولیدی ، محصول جدیدی توسط همان شرکت روانه بازار  شده و با نام بلوک سیپورکس به فروش میرسد ولی در واقع هر دو یک محصول هستند ولی شرکت این باور را در ذهن مردم ایجاد کرده بوده که محصول جدید و متفاوتی را ساخته اند . بلوک هبلکس و  بلوک سیپورکس هر دو از یک ماده اولیه تولید میشوند به عبارت دیگر میزان درصد مواد اولیه ی بلوک هبلکس وسیپورکس یکی است .

همچنین مراحل تولید بلوک های سیپورکس و هبلکس یکی است پس تنها تفاوت بلوک هبلکس و سیپورکس در نام آنان است .  بلوک های سیپورکس به دو نوع کلی اتوکلاو و غیراتوکلاو طبقه بندی میشوند  .

بلوک های سیپورکس از ترکیب مقدار معینی ماسه ، سیمان ، آهک و  پودر آلومینیم و افزودنی های مجاز  تولید میشوند . طرز تهیه این نوع بلوک ها بدین گونه است که ابتدا مواد اولیه بلوک ها را با هم ترکیب میکنند و سپس آنان را وارد مخزن هایی میکنند و سپس تا زمانی که مواد به مقاومت خاصی برسند صبر میکنند و در نهایت آنان را به دقت بر می دهند .

دلیل استفاده ی بلوک سیپورکس مزایای آن است که چند تا از مهمترین آنان را برمیشماریم . وزن کم ، عایق بئدن در برابر برودت و گرما و صدا ، کاهش خطرات زلزله و آتش سوزی . با توجه به وزن کم و اندازه و نصب آسان این بلوک ها سرعت اجرای کار  را تا سه برابر بقیه مصالح افزایش میدهد .

ساخت ساختمان هایی که از بلوک های سیپورکس استفاده میکنند به هزینه ی پایین تری نیاز دارند و از نظر اقتصادی در خرید تعداد مصالح هم صرفه جویی به عمل می آید .

به طور کلی اگر مقایسه ای بین بلوک سیپورکس و بقیه مصالح داشته باشیم میینیم که استفاده از سیپورکس باعث افزایش سرعت اجرای ساخت و ساز ، کم شده هزینه های ساختمانی ، صرفه جویی در استفاده از انرژی های سرمایشی و گرمایشی میشود .

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید