خانه بلوک
خانه بلوک
آدرس
۰۲۱-۲۸۴۲۸۳ info@khanehblock.com تلگرام
تهران- صادقیه بلوار آیت الله کاشانی بعد از خیابان اباذر ساختمان بانک کشاورزی( پلاک۴۹ ) واحد ۶۳
خانه بلوک
ISO 9001:2008 دارای
خانه بلوک
بهترین
خانه بلوک
مقرون به صرفه
تماس با ما

بلوک پوکه ای چیست

به طور کلی به مصالحی که پایه و اساس اصلی آنان سیمان باشد ، بلوک سیمانی می گویند . به طور عمده استفاده بلوک های سیمانی برای ساخت و ساز دیوارهای باربر و غیرباربر همچنین برای ساخت سقف و یا کف ساختمان است .

بلوک های سیمانی شامل بلوک سبک سیمانی و بلوک سنگین سیمانی می شوند . بلوک های سنگین را میتوان هم برای سازه ای باربر و هم غیرباربر مورد استفاده قرار داد. همچنین بلوک های سنگین توپر برای ساخت جوی های خیابان ، جدول های خیابان ، ساخت دیوارهای حیاط یا پارکینگ و یا دیواره های باغی ، جدول های بزرگراه ها و دیواره های پل ها و بسترهای آبیاری و کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرند .

بلوک سیمانی سنگین از موادی چون آب ، سیمان ، شن و ماسه تشکیل میشوند . مواد اولیه اصلی بلوک سبک سیمانی سیمان و آب است ولی به جای ماسه و شن از موادی چون پوکه معدنی و پوکه صنعتی استفاده میشود و همچنین این بلوک ها بر اساس ماده خام مصرفی و نوع فرآوری بلوک دسته بندی می شوند .

از دلایل اصلی استفاده از بلوک سیمانی سبک کاهش یافتن وزن ساختمان ، بصرفه لودن از نظر اقتصادی و دلایل مهم دیگر چون ایمنی در برابر زلزله و عایق صدا، حرارت و رطوبت بودن این بلوک ها میتوان اشاره کرد .

بلوک های پایه سیمانی دارای انواعی هستند که از مهمترین آنان میتوان به بلوک پوکه ای معدنی و بلوک پوکه ای صنعتی اشاره کرد  . بلوک سبک پوکه ای از مخلوط آب و سیمان با پوکه معدنی به وجود می آید ، که پوکه معدنی مورد استفاده از معادن مختلف کشور استخراج می شود و در اختیار کارخانه های تولیدی قرار میگیرد . پوکه های معدنی دارای اندازه های مختلفی هستند که هر اندازه کاربرد خاص خود را دارد و در اندازه های پودری     ( ۳-۰ میلیمتر) ، عدسی ( ۷-۳ میلی متر ) و فندقی ( ۷ میلی متر به بالا )  تولید می شوند .

پس از رخ دادن آتشفشان و خارج شدن مواد گدازه از پوسته زمین در زمان سرد شدن سریع این مواد گازهای درون آن خارج میشوند و این مورد باعث افزایش مقاومت در برابر حرارت این نوع پوکه ها می شود ، همچنین پوکه معدنی عایق خوب صوت است اما جذب آب آن تقریبا بالاست . بلوک پوکه ای صنعتی همانند بلوک پوکه ای معدنی است با این تفاوت که به جای پوکه معدنی از پوکه صنعتی استفاده می شود .

همانطور که کفته شد پوکه معدنی در جریان سرد شدن گدازه های آتشفشان و طی یک فراِند کاملا طبیعی ساخته می شود و هنگام تولید بلوک معدنی بلوک ها وزن و جرم حجمی یکسانی نخواهند داشت و طبق یک آزمایش مشخص شد که حتی بلوک های معدنی تفاوت های قابل توجهی از نظر عایق بودن صوت و حرارت دارند اما در تولید بلوک پوکه ای صنعتی که فرآیند تولید به صورت مصنوعی انجام می گیرد با توجه به اینکه هزینه زیادی صرف تولید میشود ولی در عوض بلوک های تولیدی از نظر وزن ، جرم حجمی ، میزان عایق بودن حرارت و صوت کاملا یکسان می باشند و یکی از مزایای هم آن نسبت به پوکه معدنی این است که جذب آب آن بسیار کم است و برای ترکیب شدن با سیمان بسیار خوب است و برای تولید بلوک مناسب است .

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید