خانه بلوک
خانه بلوک
آدرس
۰۲۱-۲۸۴۲۸۳ info@khanehblock.com تلگرام
تهران- صادقیه بلوار آیت الله کاشانی بعد از خیابان اباذر ساختمان بانک کشاورزی( پلاک۴۹ ) واحد ۶۳
خانه بلوک
ISO 9001:2008 دارای
خانه بلوک
بهترین
خانه بلوک
مقرون به صرفه
تماس با ما

درباره بلوک لیکا

کلمه انگلیسی لیکا از لغت انگلیسی Light Expanded Clay Aggregate   به معنای دانه رس سبک منبسط شده گرفته شده است. دانه های لیکا از منبسط شدن خاک رس در دمای بالا ( ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد ) به وجود می آید.

پوکه صنعتی لیکا که عمموما با نام سبک دانه های لیکا نیز شناخته میشود دایره ای شکل بوده و سطح آن ناهموار و زبر است و رنگ آن قهوه ای است ، این در حالیست که بافت سلولی آن سیاه رنگ است.

به طور کلی بلوک لیکا به دسته ای از بلوک های سیمانی میگویند که از پوکه های صنعتی لیکا ( سبک دانه های لیکا) تشکیل شده باشد. بلوک های لیکا در انواع توخالی و توپر وجود دارند که به طور معمول در دیوارها مورد استفاده قرار میگیرند. این بلوک ها به دلیل وزن پایین آنان به مقدار نیروی کمی برای جابجایی نیاز دارند و سرعت اجرای کار با این بلوک ها در مقایسه با سایر مصالح بالاست به همین دلیل استفاده از این بلوک ها در ساخت و ساز مقرون به صرفه است . بلوک های لیکا محافظی در برابر زلزله هستند اما چگونه ؟

استفاده از بلوک لیکا باعث پایین آمدن وزن سازه میشود و این مورد باعث میشود که در صورت بروز زلزله مقدار نیروی کمتری به سازه وارد شود و امنیت سازه را در برابر زلزله و خطرات احتمالی آن بالا می برد. بلوک های لیکا از سبکدانه صنعتی لیکا و خمیر سیمان تشکیل میشوند و به با داشتن پایه سیمانی چسبندگی مناسبی با ملات ها دارند و در هنگام ترکیب با ملات ها هیچ گونه ترکی بر نمیدارند. یکی از مهمترین و بهترین ویژگی های بلوک لیکا منطبق بودن مشخصات آنان با استانداردهای تعیین شده است .

استاندارد مورد تایید برای این بلوک ها استاندارد ملی شماره ۷۷۸۲ است . موارد مختلفی در استاندارد این نوع بلوک ذکر شده است به عنوان مثال مواردی چون وزن مخصوص، جذب آب ،  مقاومت فشاری و … از این قبیل اند.  از دیگر ویژگی های مهم بلوک لیکا میتوان به مقاومت بالای حرارتی و مقاومت مناسب صوتی آن اشاره کرد که این موضوع در انواع چند جداره آن بسیار تقویت شده است و یکی از مزایای مهم آن به شمار می آید که امروزه توجه بسیاری از خریداران را به خود جلب کرده است.

مورد دیگری که سبب تقویت ویژگی عایق حرارتی و صوتی ای نبلوک ها میشود وجود فضای خالی بین دیواره هاست. این بلوک ها کاربردهای فراوانی در سازه های مختلف دارند و با توجه به شکل آنان و تعداد جداره ها در طیف گسترده ای از کشور ایران مورد استفاده قرار میگیرند .

امروزه این بلوک ها در مناطق مختلف آموزشی ، بیمارستانی ، مسکونی ، هتل ها و بسیاری از سازه های دیگر مورد استفاده قرار میگیرند. دیگر ویژگی مهم و قابل اشاره بلوک لیکا متنوع بودن شکل و قالب آنان است که این ویژگی موجب شده تا کاربرد های مختلفی از این بلوک بوجود آید و مهندسان بتوانند گزینه های خوب و جدیدی را طراحی و یا در اختیار مشاوران و طراحان قرار دهند.

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید