خانه بلوک
خانه بلوک
آدرس
۰۲۱-۲۸۴۲۸۳ info@khanehblock.com تلگرام
تهران- صادقیه بلوار آیت الله کاشانی بعد از خیابان اباذر ساختمان بانک کشاورزی( پلاک۴۹ ) واحد ۶۳
خانه بلوک
ISO 9001:2008 دارای
خانه بلوک
بهترین
خانه بلوک
مقرون به صرفه
تماس با ما

پنل کناف ایران

کناف ایران،پنل کناف،فروش سقف کناف،اجرای سقف کناف،سقف کاذب کناف

استفاده از تخته گچی برای دیوارها و سقف­ها

بخش ۱-ساخت تخته گچی

این مقاله ممکن است مورد تجدیدنظر قرار گیرد یا از جریان در هر زمانی مسترد شود.

۱٫I. ساخت و ساز تخته گچی

۲٫تخته گچی چیست؟

۳٫مزایای تخته گچی

۴٫سهولت نصب و راه­اندازی

۵٫مقاومت در برابر آتش

۶٫جداسازی صدا

۷٫دوام­پذیری

۸٫صرفه اقتصادی

۹٫چندمنظوره بودن

۱۰٫انواع تخته گچی

۱۱٫محدودیت­های استفاده

۱۲٫کاربردهای تخته گچی

۱۳٫ذخیره­سازی و نگهداری

 1. آماده­سازی منطقه­ی محدوده مرزها

۱۵٫ابزارها

۱۶٫توالی کاربرد

۱۷٫رویه­های برش و اتصالات

 1. کاربرد تک­لا و چند­لا

۱۹٫اتصالات کنترل

ساخت و ساز تخته گچی

تخته گچی چیست؟

تخته گچی، نامی عمومی برای یک گروه از محصولات پانل است که شامل یک هسته غیرقابل­احتراق عمدتاً از گچ و یک سطح­بندی کاغذی بر روی جلو، پشت و لبه­های بزرگ است. صفحه گچی یکی از مصالح متعدد ساختمانی تحت پوشش چتر پانل گچی است. تمام محصولات پانل گچی حاوی هسته گچی هستند؛ با این حال، آن­ها می­توانند با انواع مواد مختلف مواجه شوند از جمله حصیرهای کاغذی و فایبرگلاس.

صفحات گچی اغلب تیغه، دیوار ترمیمی یا گچ تخته نامیده می­شوند. این محصول متفاوت از دیگر محصولات نوع پانل ساختمان از جمله تخته سه­لا، تخته فشاری و تخته چوب فیبر است به خاطر تصویر کاغذی و هسته­ی غیرقابل احتراق آن. وقتی اتصالات و رأس­های بست­ها با یک سیستم ترکیبی اتصال پوشش داده می­شوند، صفحه دیوار گچی یک سطح مناسب برای انواع بسیاری از دکوراسیون­های داخلی ایجاد می­کند. یک کاربرد صفحه معمولی در شکل ۱ نشان داده شده­است.

شکل۱٫ تخته دیواری گچی به صورت عمودی به کار برده شده در حال نمایش اتصالات و چارچوب

گچ، یک ماده معدنی است که در صخره­های رسوبی در یک فرم کریستالی شناخته شده به عنوان دی هیدرات سولفات کلسیم ، یافت شده­است. صد پوند از سنگ گچ شامل حدود ۲۱ پوند(یا ۱۰ لیتر)ترکیب شیمیایی آب است. سنگ گچ استخراج شده یا حمل و منتقل می­شود به تسهیلات کارخانه­ای.

تولیدکننده، گچ حمل شده را دریافت می­کند و قطعات بزرگ آن را قبل از رخ دادن هرگونه پردازش بیشتر، خرد می­کند. پس از آن، سنگ­های خردشده در یک پودر مناسب پخش می­شوند و تا حدود ۳۵۰ درجه فارنهایت گرم می­شوند، تحریک سه چهارم آب ترکیبی در یک فرآیند به نام تلکیس. گچ کلسینه(یا هیمی­هیدریت) پس از آن به عنوان پایه­ای برای اندودن گچ، تخته گچی و دیگر محصولات گچی مورد استفاده قرار می­گیرد.

گچ مصنوعی، معمولاً به عنوان گچ FGD(گاز دودکش سولفور) یا گچ DSG(دی سولفوریسد) شناخته می­شود که ممکن است در تولید صفحه گچی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این محصول در درجه اول از تأسیسات الکتریکی با سوخت زغال­سنگ است که سیستم در محل برای حذف دی­اکسید گوگرد از گازهای دودکش­ها استخراج شده­است. این سیستم دی­اکسید گوگرد را با عبور از این گازها از طریق اسکرابرها که حاوی سنگ آهک هستند، جذب می­کند(کربنات کلسیم) و از نظر شیمیایی با دی اکسید گوگرد به شکل سولفات کلیسم خالص یا سنگ گچ ترکیب می­شود. پس از آن، گچ مصنوعی برای تولیدکننده صفحه گچی حمل می­شود؛ فرآیند تولید برای تلکیس گچ مصنوعی تا حد زیادی مشابه با استخراج گچ بدون خردکردن ضروری اولیه است.

برای تولید صفحه گچی، گچ کلسینه شده با آب و مواد افزودنی به شکل دوغاب ترکیب شده که بین لایه­های پیوسته از کاغذ بر روی یک ماشین تخته تغذیه می­کند. به عنوان تخته به پایین خط نوار نقاله حرکت می­کند، سولفات کلسیم ریسی­ستالیز یا ریهی­دراتیس، از نظر شیمیایی در حال ترکیب با آب که در طوب تکلیس برداشته می­شوند و تبدیل به سنگ اصلی آن می­شوند. کاغذ از نظر شیمیایی و مکانیک به هسته پیوند می­خورد. این تخته پس از آن از طول برش داده می­شود و از طریق خشک ­کن برای از بین­ بردن هرگونه رطوبت آزاد، انتقال داده می­شود.

مزایای ساخت تخته گچی

دیوار و سقف گچی دارای تعدادی از مزایای برجسته زیر هستند:

 • سهولت نصب و راه­ اندازی
 • مقاومت در برابر آتش
 • جداسازی صدا
 • دوام­ پذیری
 • اقتصادی
 • تطبیق­ پذیری

سهولت نصب

سیستم­های ساختمانی تخته گچی، به چند دلیل نصب آسانی دارند. پانل­های تخته گچی در مقایسه با مواد دیگر نسبتاً بزرگ هستند. آن­ها در ورق­های ۴۸ و ۵۴ اینچی و در طول ۸، ۱۰ یا ۱۲ فوتی بیرون آمده­ اند به طوری که آن­ها به سرعت مناطقی از دیوار و سقف بزرگ را پوشش می­دهند. مجامع تخت گچی تنها نیاز به چند ابزار برای ساخت و ساز دارند. تخته گچی را می­توان با یک ابزار چاقو یا انواع اره­ ها برش داد و همچنین می­توان آن را با انواع اتصال­ دهنده از جمله پیچ، میخ و ابزارهای اساسی وصل کرد. همچنین می­تواند به راحتی به بسیاری از بسترها متصل شود. تخته گچی، ماده سبک وزنی است. دو کارگر می­توانند به آسانی بیشتر پانل­­ها را جابه جا کنند و مناطق وسیعی را در دوره­های زمانی کوتاه پوشش دهند. تخته گچی به راحتی با استفاده از چند ابزار دستی یا ماشین­ آالات نسبتاً متوسط به اتمام می­رسدو نصب­ کننده تخته گچی به سرعت و در عرض چند ساعت می­تواند کاربردی­ ترین روش­ها را یاد بگیرد.

مقاومت در برابر آتش

تخته گچی، یک ماده ساختمانی بسیار عالی مقاوم در برابر آتش می­باشد. در شمال آمریکا، این ماده به شدت در پایان داخلی جایی که طبقه­ بندی­های مقاومت در برابر آتش مورد نیاز است، مورد استفاده قرار می­گیرد. هسته غیرقابل­ احتراق آن حاوی تقریباً ۲۱ ترکیب شیمیایی آب است همان­طور که قبلا شرح داده شد که تحت حرارت بالا به آرامی به صورت بخار منتشر می­شود. از آن­جا که بخار بالای ۲۱۲ درجه فارنهایت خواهد بود، تحت فشار معمولی جو، این برای انتقال گرما و به تأخیر انداختن گسترش آتش بسیار مؤثر است. حتی پس از تکلیس، زمانی که تمام آب از هسته آن منتشر شده، تخته گچی همچنان به عنوان یک مانع عایق عمل می­کند. علاوه بر این، آزمایش­های انجام شده مطابق با استاندارد ASTM E 84 نشان می­دهند که تخته گچی دارای شاخص گسترش شعله کم و شاخص غلظت پایین دود است. زمانی که در ترکیب با مواد دیگر در دیوار و مجموعه سقف آزمایش شده آزمایشگاهی نصب شوند، تخته گچی به طور مؤثر برای محافظت از عناصر ساختمان در برابر آتش برای دوره­های زمانی عمل می­کند.

جداسازی صدا

جلوگیری از انتقال ناخواسته صدا به مناطق مجاور، یک ملاحظه کلیدی است زمانی که در حال طراحی یک ساختمان هستیم به طور خاص زمانی که فعالیت­های ساکنین در بخش­های مختلف ساختمان در نظر گرفته شده­است. به عنوان مثال، یک ساختمان شامل فضاهای اداری مجاور به امکانالت تولید مستلزم کاهش بیشتر سر و صدا است نسبت به یک ساختمان است که تنها فضای اداری در خود دارد، به طور معمول لازم است. سیستم­های سقف و دیوار تخته گچی به طور مؤثر به کنترل و انتقال صدا کمک می­کنند. برخی از تکنیک­های ساخت و ساز و سیستم­های ساختمانی گچی که با موفقیت برای جداسازی و کنترل صدا استفاده می­شوند، توضیح داده شده و در بخش هفتم ترسیم شده ­اند.

دوام­پذیری

تخته گچی برای ساخت قوی و با کیفیت بالای دیوارها و سقف­ هایی که نشان­ دهنده ثبات ابعادی عالی و بادوام هستند، مورد استفاده قرار گرفته­است. سطوح ایجاد شده با استفاده تخته گچی، به آسانی تزئین و بازسازی شوند.

صرفه­اقتصادی

تخته گچی به راحتی در دسترس است به آسانی به کار می­رود. این تخته یک دیوار ارزان­ قیمت با سطوح موادی است که یک پایان داخلی مقاوم در برابر آتش فراهم می­کند. سیستم­های ساختمانی تخته گچی می­توانند به طور کلی در هزینه­ های نیروی کار به طور قابل توجهی پایین­ تر نصب شوند نسبت به بسیاری از سیستم­های جایگزین.

تطبیق­پذیری

تخته گچی طیف گسترده­ای از نیازهای معماری برای طراحی را برآورده می­کند. سهولت کاربرد، عملکرد، سهولت تعمیر و نگهداری، در دسترس بودن وانطباق آن به همه اشکال دکوراسیون را ترکیب می­کند برای ایجا تخته گچی بی­بدیل توسط هر محصول سطح­ بندی دیگر.

شکل۲٫ نحوه به تعویق انداختن انتقال حرارت گچ

انواع تخته گچی

با استفاده از فناوری­های جدید همیشه در حال توسعه، محصولات گچی، تنوعی از محصولات تخته گچی را برای کاربردهای بسیار خاص ارائه می­دهند، از جمله: لایه سطحی دیوارهای داخلی و سقف؛ یک پایه­ای برای سرامیک، پلاستیک و فلز؛ پوشش بیرونی و زیر طاق­های مخصوص آسانسور و سایر نرده­های آسانسور؛ منطقه جداسازی دیوارهای آتش بین ساکنین؛ و لایه مقاوم در برابر آتش بیش از عناصر ساختاری.

تخته گچی نوع X و منظم(شرح داده شده در زیر) با ضخامت­های مختلف در دسترس هستند. ضخامت­های مختلف به طور معمول در برنامه­های خاص زیر استفاده شده­اند:

 • ۴/۱ اینچی-یک تخته گچی با هزینه پایین به عنوان یک پایه در یک کاربرد چند لایه­ای برای بهبود کنترل صدا، برای پوشش دیوارها و سقف­های موجود در بازسازی و برای سطوح منحنی استفاده شده­است.
 • ۱۶/۵ انیچی-یک محصول تخصصی در درجه اول استفاده­شده در تولید مسکن ساخته شده و با ضخامت دوبرابر برای پانل­های ویژه کنترل صدا.
 • ۸/۳ اینچی-یک تخته گچی اصولاً در یک سیستم دولایه در فریمی چوبی و به عنوان یک لایه صورت در تعمیر یا بازسازی، اعمال­شده­است.
 • ۲/۱- به طور کلی به عنوان یک دیوار لایه واحد و مواد سقفی در کارهای مسکونی و در سیستم­های دو لایه برای رتبه­بندی­های آتش و بیشتر صدا، استفاده شده­است.
 • ۸/۵ اینچی-مورد استفاده در سیستم­های دیواری با کیفیت دولایه و تک لایه. ضخامت بیشتر مقاومت بیشتری را در برابر آتش، استحکام بالاتر و مقاومت بهتر در برابر ضربه را فراهم می­کند.
 • ۴/۳ اینچی و ۱ اینچی-مورد استفاده در پارتیشن داخلی، شفت دیوار، را ه­پله­ها، ،فایروال­های منطقه جداسازی و سقف­های راهروها. پانل­های با لبه خاص، در برحی پارتشین­های داخلی مورد استفاده قرار گرفته­ اند.

اندازه استاندارد تخته­های گچی ۴۸ اینچ عرض، ۸، ۱۰، ۱۲ یا ۱۴ فوت طول دارند. عرض ۴۸ اینچی با روش­های فریم­ بندی استاندارد سازگار نیست که در آن­ ناودونی­ها یا تیرچه­ ها به فاصله ۱۶ اینچی و ۲۴ اینچی o.c. قرار گرفته­اند(طول و عرض دیگر تخته­های گچی از تولیدکننده در جهتی خاص، در دسترس است).

لبه­ های در دسترس، مخروطی، اریب، لبه مربع و زبانه و شیار(لبه-وی) هستند.

شکل ۳٫ گرافیک انواع لبه­ ها

انواع متداول تخته­های گچی به ترتیب حروف الفبا:

 • پانل­های گچی مقاوم در برابر خوردگی نشان می­دهند مقاومت بیشتری را نسبت به سطح دندانه، سایش و نفوذ پانل­های گچی استاندارد نشان می­دهند.
 • تخته گچی لبه آزاد که دارای لبه مخروطی و کمی گرد و یا اریب هستند. ممکن است به عنوان یک کمک در به پایان رساندند اتصالات سفارشی استفاده شوند.
 • تخته گچی نمای زیر طاق، یک تخته طراحی­ شده برای استفاده در لبه­ های زیرین بام، سایبان­ها، سایبان­های اتومبیل و دیگر برنامه­ های کاربردی بیرونی تجاری و مسکونی با قرار گرفتن در معرض غیرمستقیم آب و هوا. تخته­ سقفی در دسترس است در ضخامت­های ۲/۱ یا ۸/۵ اینچی با هسته نوع X و منظم.
 • تخته گچی پشت فویلی دار، دارای روکش فویل آلومینیومی برای سطح پشت تخته گچی پیوسته یا سایر محصولات پانل گچی است. پانل­های پشت فویل­دار به عنوان مانع بخار عمل می­کنند.
 • پایه گچی برای روکش گچی به عنوان پایه­ای برای پوشش نازک سخت، مقاومت بالای روکش گچی عمل می­کند.
 • تخته گچی بوش به عنوان یک پانل بوش در دیوارهای شفت، راه­پله­ ها، راه­های اضطراری، دیوار منطقه جداسازی آتش و سقف­های راهرو عمل می­کند. این تخته دارای یک هسته مقاوم در برابر آتش روکش شده در کاغذ مقاوم در برابر رطوبت است. تخته بوش با اندازه­های ۴/۳ اینچی یا ۱ اینچی، عرض ۲۴ یا ۴۸ اینچی و با لبه­ های مربع در دسترس است(گاهی اوقات لبه­های مربع کاهش یافته). تخته گچی بوش نیز با حصیر فایبرگلاس صورت در دسترس است که مقاومت آن را در برابر آب و هوا و رطوبت افزایش می­دهد.
 • تخته پوششی به عنوان غشاء مقاومتی برای حفاظت از آتش تحت مواد سطح­ بندی دیوار بیرونی مانند نمای چوبی، روکش زاویی، گچی و زونایی، عمل می­کند. این همچنین محافظت در برابر عبور از آب و باد و اضافه کردن استحکام ساختاری برای سیستم فریم­بندی را فراهم می­کند. هسته غیرقابل­ احتراق، با کاغذ دافع آب ظاهر شده­است؛ علاوه بر این، این همچنین ممکن است دارای یک هسته مقاوم در برابر آب باشد. عرض ۲ فوتی و ۴ فوتی ، ضخامت­های ۲/۱ اینچی و ۸/۵ اینچی موجود است. این همچنین با هسته نوع X در دسترس است. پوشش گچی نیز با یک نمای حصیر شیشه­ای در دسترس است. این محصول بیشتر در مقابل آب و هوا مقاوم است تا پوشش گچی پوشیده شده با کاغذ و این اغلب به عنوان یک بستر برای سیستم عایق­کاری پوشش خارجی(EIFS) استفاده می­شود.
 • پانل­های گچی مقاوم در برابر ضربه، مقاومت بیشتری در برابر تأثیر برخورد اجسام جامد ناشی از ترافیک بالا و خرابکاری پانل­های استاندارد گچی دارند.
 • تخته مقاوم در برابر فریم­بندی. روش­های مختلف جلوگیری از رشد قارچ و کپک بر روی سطح تخته ترکیب می­کند.
 • تخته گچی غیرکاغذی غیرنمایی، غیرنمایی است و دارای یک نمای غیر از کاغذ است.
 • تخته گچی پیوسته(تخته­جداره گچی) به عنوان یک لایه سطحی بر روی دیوارها و سقف­ها، مورد استفاده قرار گرفته­است.
 • تخته مقاوم در برابر خم­شدگی، یک پانل سقفی است که نشان می­دهد مقاومت بیشتری را در برابر خم­شدگی نسبت به محصولات گچی پیوسته مورد استفاده برای سقف که در آن فریم معمولاً فاصله ۲۴ اینچی c دارد.
 • تخته گچی اختصاصی نوع X یا نوع .C دارای ضخامت ۲/۱ اینچی و ۸/۵ اینچی است و در برخی مجامع رتبه­ بندی شده آتش مورد نیاز هستند. مواد افزودنی اضافی، این محصول دارای خواص بهبود یافته مقاومت در برابر آتش، را ارائه می­دهد.
 • تخته گچی نوع X. با ضخامت ۲/۱ اینچی و ۸/۵ اینچی در دسترس است و دارای یک مقاومت بهبود یافته در مقابل آتش از طریق استفاده از مواد افزودنی هسته­ای خاص است. این همچنین با پایان تزئین شده­ای در دسترس است. تخته نوع X در بیشتر مجامع مقاوم در برابر آتش رتبه­ بندی­ شده­ اند.
 • تخته گچی مقاوم در برابر آب، دارای یک هسته گچ مقاوم در برابر آب و کاغذ دافع آب است. این به عنوان یک پایه برای سرامیک یا کاشی دیواری پلاستیکی و یا پانل­های دارای بدنه پلاستیکی غیرمرطوب عمل می­کند. این محصول با یک هسته نوع X یا پیوسته و ضخامت ۲/۱ اینچی و ۸/۵ اینچی در دسترس است.

توجه: آیا تخته گچی مقاوم در برابر هوا استفاده نمی­شود در سقف یا زیرطاقی­ها در غیر فریم­ بندی اضافه، نصب­ شده است؛ آیا ۱۲ اینچ بین بخش­های فریم­بندی اضافه نمی­شود. تخته گچی مقاوم در برابر آب به عنوان ماده زیرلایه کاشی استفاده نمی­شود در جایی که سطح نهایی به طور مستقیم در معرض آب قرار می­گیرد؛ انتخاب یکی از محصولات خاص اختصاصی از جمله تخته گچی با نمای شیشه­ ای حصیری یا تخته سیمان محور به عنوان یک بستر پشتوانه ­ای کاشی برای مناطقی که به طور مستقیم در معرض آب قرار می­گیرند.

محدودیت­های استفاده

برای نصب تخته گچی و پس از اتمام آن، حفظ دمای اتاق نه کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت برای کاربرد مکانیکی تخته گچی و نه کمتر از ۵۰ درجه­ برای استفاده از چسبندگی تخته گچی و برای ایجاد اتصال و بافت و دکوراسیون، مگر این­که توسط تولید­کننده احتیاط توصیه شود.

احتیاط : زمان استفاده از یک منبع حرارتی موقت، اجازه نمی­دهد که دمای محیط به بیش از ۹۵ درجه فارنهایت در هر اتاق یا منطقه مشخص، برسد. حفظ تهویه مناسب در منطقه کار در هنگام نصب و زمان پخت. از تخته گچی جایی که در معرض رطوبت شدید یا مداوم قرار می­گیرد استفاده نشود. مراقبت برای اطمینان حاصل کردن از این که درجه حرارت بیش از ۱۲۵ درجه فارنهایت برای مدت زمان طولانی نشود، برای مثال، زمانی که در مجاورت کوره سوزان پوب، روشنایی، لوازن گرمایشی الکتریکی یا دیگر واحدهای گرمایشی یا مخازن شیشه­ای و سوخت­های دارای هوای گرم، قرار می­گیرد.

توجه: نصب و راه­اندازی مناسب از روشنایی و سایر وسائل الکتریکی گرمایشی نیاز به پابیندی به کدهای برقی ملی دارد(NFPA 70A). زمان استفاده از تخته گچی در سیستم­های انتقال هوا، درجه حرارت سطحی تخته گچی بالاتر از دمای نقطه بخار جریان هوا اما در زیر ۱۲۵ درجه فارنهایت، حفظ می­شود. ادبیات سازنده مشاوره­ای برای دیگر محدودیت­های استفاده از برای محصولات خاص وجود دارد.

کاربرد تخته گچی

تخته گچی را می­توان در طول فریم­ بندی فلزی یا چوبی یا تخته کوبی استفاده کرد. همچنین می­تواند برای سطوح بتنی و بنایی به طور مستقیم یا برای تخته کوبی فلزی یا چوبی به کار رود. زمان اعمال تخته به طور مستقیم برای سطوح بنایی یا بتنی، یکنواخت یا پرکردن هرگونه بی ­نظمی برای اطمینان از پیوست درست و سطح نهایی تمام شده به طور قابل قبول می­باشد. تخته کوبی به درستی به طرف­های داخلی دیوارهای خارجی متصل شده، سطوح مسطح برای استفاده استاندارد و همچنین جداسازی کافی از بسترها را برای غلبه بر رطوبت در دیواره­های خارجی، فراهم می­کند. آیا اجازه نمی­دهند به تخت گچی برای تماس با سطوح به طور مستقیم مانند بتن یا خاک با رطوبت به طور بالقوه بالا. شایع­ترین در ساخت و ساز مسکونی، سیستم ترمیمی دیواره گچی است که در آن اتصالات بین پانل ها و گوشه­های داخلی، با نوار تقویت شده و با اتصال مرکب برای ایجاد یک سطح مناسب برای دکوراسیون نهایی پوشش داده می­شود. گوشه­ های خارجی، به طور معمول با هم یک مهره گوشه فلزی یا پلاستیکی که به نوبه خود با اتصال ترکیبی پوشش داده شده، تقویت کرده­اند. لبه های در معرض، با فلز یا پلاستیک تر و تمیز پوشیده شده­اند. نتیجه، یک سطح ناگسستنی و صاف آماده برای دکوراسیون نهایی رنگ، بافت، کاغذ دیواری، کاشی، قاب سازی، و یا مواد دیگر است. مشاهده GA-216، مشخصات توصیه شده برای نرم افزار و در پایان با گچ پانل محصولات. GA-216را نگاه کنید، مشخصات توصیه شده برای کاربرد و پایان دادن محصولات پانل گچی.
نگهداری و ذخیره سازی

برنامه تحویل تخته گچی همزمان با نصب و راه اندازی آن است(شکل ۴).

شکل۴- تخته تحویل ترک تیر کوچک برای کارگاه آموزشی

تخته­ ها و یا پانل های مسطح دخیره می­­کنند و از این عناصر محافظت کرده­اند. اطمینان حاصل کردن که مواد مورد استفاده به عنوان پشتیبانی از ذخیره سازی (سطح عمودی) حداقل ۴ اینچ در عرض و عمق یکنواخت و یا طول هستند. به عنوان واحدهای تخته گچی، لایه­ ای هستند، چین قرنیزها، به دقت از پایین به بالا می رود، به طوری که بار از هر ردیف به طور مستقیم به سطح بعدی از سطوح عمودی منتقل می شود، بنابراین جلوگیری می­کند از تضعیف و یا در غیر این صورت تحریف صفحه­ ی تخته.

جلوگیری از انباشت تخته­ها بر روی تابلوهای کوتاه­تر دیگر برای جلوگیری از تاب برداشتن و یا شکستن تابلوهای دیگر. اجتناب از تکیه دادن تخته به صورت افقی در برابر فریم عمودی از آن­جا که آنها ممکن است تغییر و سقوط کنند و این به نوبه خود منجر صدمه آن­ها شود. همچنین تکیه دادن تخته در طول دوره دارای رطوبت بالا و یا دیگر تخته ممکن است از پیچ و تاب اجتناب کنند. حذف کیسه های حمل و نقل بلافاصله بعد از ایجاد برای جلوگیری از ایجاد تراکم. نگهداری مواد محافظت شده در برابر آب و هوا تا زمانی که آماده برای استفاده در محل کارگاه هستند. مراقبت زمانی که تخته­ها در حال حرکت هستند برای کشیدن آن­ها و آسیب نزدن به لبه­ ها و گوشه­ های آن­ها.

به انتشارات انجمن گچ GA-801 مراجعه کنید “سیستم­های انتقال و ذخیره سازی محصولات پانل گچی: راهنمایی برای توزیع کنندگان و خرده فروشان پیمانکاران” و GA-238، دستورالعمل­هایی برای پیشگیری از رشد کپک در تخته گچی، برای راهنمایی بیشتر. همچنین بخش نهم را ببینید.

آماده­سازی محل کارگاه

شرایط شغلی مانند دما و رطوبت می­تواند عملکرد مواد برخورد اتصال و ظاهر اتصالات را تحت تاثیر قرار دهد. این شرایط می تواند گاهی اوقات مواد چسبنده و توانایی آنها برای ایجاد اتصال کافی را تحت تاثیر قرار دهد. جایی که در آن مواد در حال مخلوط شدن هستند و برای ایجاد اتصال یا لمینیت کردن یک لایه تخته به دیگری، حفظ درجه حرارت در ساختمان در پایین تر از ۵۰ درجه فارنهایت به مدت ۴۸ ساعت قبل و مداوم تا زمانی که مواد به کار گرفته کاملا خشک شوند، مورد استفاده قرار می­گیرند.

اگر رطوبت بیش از حد است، تهویه مناسب ایجاد شود. در ساختمان­های دو جداره، پنجره­های باز برای ارائه گردش هوا بسته شوند. در مناطق محصور در خشکی و بدون تهویه طبیعی، استفاده از فن برای ایجاد گردش هوا. زمانی که شرایط خشک کردن نامطلوب است، زمان خشک­شدن اضافی بین پوشش ترکیبی رایج، اجازه می­دهد. در آب و هوای گرم و خشک، جلوگیری از پیش­نویسی به طوری که اتصال ترکیبی نمی خواهد بیش از سرعت خشک شود. سقف با آب بر اساس اسپری پس از اتمام بافت به پایان رسیده است، نیاز به توجه ویژه برای فاصله دادن بخش­های فریم، ضخامت و نوع گچی استفاده می شود، تهویه مناسب، قرار دادن یک کندکننده بخار، حضور عایق، و موارد دیگر دارد که می­توانند عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار. عدم پیروی از توصیه­ها برای فاصله تیرچه، کاربرد تخته، کندکننده بخار و قرار دادن عایق ممکن است سقف را تضعیف کند. در آب و هوای سرد و مرطوب، قبل از نصب تخته گچی در سقف یک عایق مانع بخارشدن می­شود.

جدول زیر حداکثر فاصله فریم­بندی برای گچی را نشان می دهد که با مواد بافتی مبتنی بر آب پوشش داده شده ­اند.

توجه: تخته سقفی ۱/۲ اینچی ممکن است عمود بر قاب­بندی با فاصله ۲۴ اعمال می شود.
جدول۱- با فریم ­بندی فضا برای سقف بافت گچی در ضخامت تخته
چوب خشک در طول ذخیره سازی و نصب و راه اندازی در محل کارگاه.

اجتناب از استفاده از چوب با رطوبت بیش از ۱۵٪ در زمان استفاده از تخته گچی. اجتناب از استفاده از “چوب سبز” -که ممکن است حاوی بالای ۱۹ درصد رطوبت در زمان فروش باشد – برای فریم­بندی. هنگامی که چوب سبز استفاده می شود، پیچ اتصال گچی، شانس مشکلات چفت و بست دکمه را کاهش می دهد. از آنجا که چوب سبز کاهش در سراسر دانه به عنوان آن را خشک، این امر منجر به افشای شانکس پیچ رانده لبه بخش­های فریم می­شود.

شکل۵٫ داربست

انقباض با کاهش در محتوای رطوبت

اگر انقباض فریم قابل توجه باشد و یا میخ طولانی­تر از ضرورت باشد، تخته گچی ممکن است از چوب فریم خود جدا شود، که اغلب باعث سر میخ به بیرون بالاتر از سطح تخته رود(این آسیب­ها محاوره­ای هستند به عنوان “میخ­های پاپ” شناخته شده).

ابزارها
نصب و راه اندازی تخته گچی و پایان­ دادن، تنها نیاز به برخی از ابزارهای اساسی است. در حالی که بسیاری از ابزارهای دستی و قدرتی تخصصی موجود برای نصب و راه­اندازی تخته گچی وجود دارد، در اینجا یک لیست با توصیف مختصری از ابزار اولیه لازم برای یک کار ترمیمی دیوار معمولی وجود دارد:

نوار اندازه­گیری – یک نوار اندازه گیری فولادی قابل جمع شدن، معمولا ۲۵ فوت طول دارد.

تخته گچ T-مربع- لبه مربع برای اندازه گیری و برش تخته گچی از طول و برای برش سوراخ­ها برای جعبه­های پریز مربع و ورودی­های دیگر.

بهره­برداری از چاقو – ابزار استاندارد برش با تیغه ­های قابل ­تعویض / برگشت پذیر برای به ثمر رساندن و برش گچی.

چکش- حرکت دادن میخ از تخته گچی به فریم چوبی.

اره سوراخ کلیدی- اره مثلثی کوچک برای برش دادن سوراخ­ها برای جعبه های پریز، لوله ها، و دیگر نفوذها.

سوهان – ابزاری برای صاف کردن لبه­ های خشن از ترمیم دیوار پس از آن به ثمر رسانده شده و جامع شده ­اند

ماله همه فن حریف و مداخله چاقو – ابزار تیغه برای استفاده و صاف کردن نوار و اتصال اتصال بر روی اتصالات و راس­های تکان خورده.

سینی تیره­ کردن – جعبه حاوی اتصال رایج در حالی که پایان می­دهد به اتصالات و رأس­های تکان خورده.

شن و ماسه قطبی – ابزار که دیوارهای شن و ماسه از زمین تا سقف و ارتفاع استاندارد سقف را بدون استفاده از یک نردبان ممکن می­سازد.

سلاح پیچ – ابزار قدرتی که تمام انواع پیچ­های تخته گچی از تخته گچی و به فریم یا بستر هدایت می­کند.

نصب و راه اندازی تیغه و ابزارهای پایان­ دادن

توالی استفاده و کاربرد

با استفاده از روش­های زیر برای اطمینان از یک برنامه موفق تخته گچی:

۱٫ابتدا نصب پانل­های سقف و سپس پانل­های دیوار.

۲٫هنگام برش اندازه، تخته گچ موقعیت را به محل بدون نمای آنها کاهش می­دهد.
۳٫ بازی مشابه و به پایان می رسد، یعنی: مخروطی به مخروطی، مربع برش به پایان می رسد به مربع به پایان می رسد.

۴٫برنامه ریزی به گستردگی تمام طول سقف و دیوارها را با تخته تنها اگر ممکن است به کاهش تعداد اتصالات لب به لب، که سخت تر به پایان برساند. تلو تلو خوردن اتصالات لب به لب کردهاید و آنها را به عنوان دور از مرکز دیوار و سقف که ممکن است به طوری که آنها را کم رنگ خواهد بود.

۵٫در یک برنامه تک لا، موقعیت تمام به پایان می رسد تخته و لبه در طول از عضوهای فریم به صورت موازی برای اطمینان حاصل کردن از این­که که مفاصل پشتیبانی می شوند. (استثنا: در مجلس دو لایه، با چسب بین لایه، به پایان می رسد و لبه­های لایه صورت نیاز در حمایت از اعضای سقوط نمی کند.

مراقبت برای نصب تجهیزات مکانیکی و الکتریکی در فاصله مناسب نسبت به فریم به ضخامت گچ تخته اجازه می دهد به طوری که اجزای تر و تمیز، مانند صفحات، ثبت، و بریان، مناسب به درستی. هنوز عمق جعبه های الکتریکی اجازه نمی دهد به بیش از عمق فریم و اجتناب از قرار دادن جعبه در طرف مقابل از یک دیوار در همان فضای حفره گل میخ. جلوگیری از داشتن جعبه های الکتریکی، کابینت، و دستگاه های دیگر نفوذ طور کامل از طریق دیوار به عنوان این می تواند مضر به صدا انزوا و مقاومت در برابر آتش.

روش برش و اتصالات

نصب و راه­ اندازی تخته گچ نیاز به برنامه ریزی دقیق: اندازه گیری دقیق، برش و اتصالات بسیار مهم است. در ساختمان های مسکونی با ارتفاع سقف تحت ۸’۱ “، ترمیمی دیوار بهتر است در زاویه سمت راست (عمود بر) به فریم اعضای این جهت گیری از پانل های نصب شده برگ مفاصل کمتر به پایان برساند. بر روی دیوار طولانی، تخته به صورت افقی اتصال از حداکثر طول عملی خواهد شد تعدادی از اتصالات لب به لب به حداقل برساند. اجتناب از استفاده از تخته آسیب دیده است.
دقت اندازه گیری که در آن تخته به پایان می رسد و لبه های گوشه و سقف (شکل ۶) دیدار خواهد کرد. اندازه گیری دقیق نشان می دهد بی نظمی در فریم و تخته کوبی که نیاز به کمک هزینه اصلاحی هنگام برش تخته است. درست فریم ضعیف تراز وسط قرار دارد قبل از اتصال گچی (بخش دوم را ببینید، حمایت از ساخت و ساز).

شکل۶٫ اندازه­گیری از لبه قبل از برش تخته

برای برش تخته گچی، کار از طرف نما، اولین نمره تخته با برش از طریق کاغذ به هسته با یک چاقوی تیز (شکل ۷).

شکل۷٫ با استفاده از چاقو برای مقدار مجامع سپس ضربه محکم و ناگهانی تخته و به دور از برش بر روی نمای تخته(شکل ۸).

شکل۸٫ محدوده امتیازبندی شده تخته

قطع کاغذ پشتوانه تخته با تعذیه تخته در جهت معکوس یا با برش کاغذ پشتوانه با چاقو به ثمر می­رسد. تخته گچ نیز ممکن است با استفاده از یک اره دستی به­ آرامی قطع می شود. تمام لبه­های برش و تخته گچی به شکل شسته و رفته به پایان می­رسد، اتصال تنگ که نصب شده است. به پایان می رسد پاره پاره و یا لبه های صاف شکسته با یک سوهان یا کاغذ سنباده، یا تر و تمیز آنها را با یک چاقوی تیز. اگر پلیسه به پایان می رسد برش برداشته نشده است، آنها را پشته قابل مشاهده در سطح به پایان رسید تشکیل می دهند.

استفاده از تخته تک لا و چند لا

در ساخت و ساز مسکونی و تجاری نور، تک لا سیستم های گچی (شکل ۹) سیستم دیوار و سقف بیشتر مورد استفاده. معمولا چنین سیستم های دیدار با مقاومت در برابر آتش و الزامات کنترل صدا. سیستم های ضرب (شکل ۱۰) دو یا چند لایه گچی که به طور معمول افزایش خواهد یافت جداسازی صدا و عملکرد مقاومتی آتش. سیستم های ضرب همچنین کیفیت سطحی بهتری را به دلیل لایه های صورت اغلب بیش از لایه های پایه در، بنابراین اتصال دهنده های کمتر مورد نیاز است به ضمیمه به صورت لایه روکش. به عنوان یک نتیجه، مفاصل سطح به صورت لایه ها توسط لایه های مستمر پایه گچی تقویت شده است. بروز مشکلات کمتر در پیچ­دادن و اتصال و پشتیبانی از تراز ناقص در وسط اثر کمتری بر روی تمام
سطح دارد.

 
۲See GA-600، آتش نشانی طراحی مقاومت در برابر دستی، برای اطلاعات خاص و شرح امتیاز آتش و امتیاز صدا مجامع.

شکل۹٫ استفاده تک­لا

 

شکل۱۰٫ استفاده چند­لایه

اطمینان از نتایج رضایت بخش با مجامع سرهم­بندی شده هم تک لا و یا چند لا توسط نیاز مناسب:

 • جزئیات فریم (مستقیم، به درستی فاصله، به درستی درمان چوب)
 • شرایط کار (درجه حرارت کنترل شده و تهویه مناسب در طول برنامه)
 • استفاده از تخته (اندازه گیری، برش، سنگ فرش، چفت و بست)

برخورد اتصال و دکمه

الزامات خاص برای جداسازی مناسب صدا، مقاومت در برابر آتش، خواص حرارتی، و یا مقاومت در برابر رطوبت.

کنترل اتصالات

سقف بیش از ۲۵۰۰ فوت مربع در منطقه، و پارتیشن -، دیوار -.، و -furring دیوار اجرا می شود بیش از ۳۰ فوت تمام نیاز مفاصل کنترل. هنوز ۵۰ فوت بین مفاصل کنترل سقف در هر دو جهت تجاوز نمی کند. نصب یک اتصال کنترل هر کجا که فریم سقف و یا تخته کوبی تغییر جهت. هنوز ۳۰ فوت. بین مفاصل کنترل در دیوار و یا تخته کوبی دیوار تجاوز نمی کند. مطمئن باشید که برای نصب یک اتصال کنترل که در آن درز انبساط در پایه یک دیوار بیرونی رخ می دهد. چارچوب درب های یا پارتیشن ارتفاع ممکن است به عنوان مفاصل کنترل کنند. در صورت امکان، اطمینان حاصل شود که کنترل مفاصل با هر مفاصل کنترل ساختمان منطبق است. تبصره: در مفصل کنترل در یک مجمع شنوایی امتیاز رخ می دهد، ارائه ممکن است لازم باشد برای جلوگیری از صدا در باز کردن اتصال با استفاده از ماده پشتوانه، مانند تخته گچ، گچ، فیبر و مواد معدنی یا معادل آن یا خلا با مواد عایق انعطاف پذیر.

اتصال کنترل در سیستم امتیازبندی شده ۱ ساعته آتش

درباره نویسنده

یک دیدگاه بگذارید